Sesja terenowa – Nadleśnictwo Kościan

W dniu 7 września 2017 r. w Nadleśnictwie Kościan odbyła się jedna z sesji terenowych 117 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Wizyta rozpoczęła się w siedzibie Nadleśnictwa Kościan krótką prezentacją multimedialną charakteryzującą nadleśnictwo. Po prelekcji i słodkim poczęstunku goście wraz z przewodnikiem dr. Emilianem Prałatem- autorem książek, które w ramach upominku zostały wręczone uczestnikom niniejszej sesji, wyruszyli do Racotu. Po zakończeniu zwiedzania Stadniny Koni w Racocie tj. XVIII-wiecznego pałacu książąt Jabłonowskich będącego w okresie międzywojennym Rezydencją Prezydentów Rzeczypospolitej oraz powozowni, w Gospodarstwie Szkółkarskim Racot w drewnianym wigwamie na wszystkich czekało drugie śniadanie. Po posiłku nadszedł czas na pobyt w Kopaszewie gdzie przedstawiono gościom działalność oddziału ANR DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. z/s w Choryni, Zakładu Nasienno-Rolnego w Kopaszewie oraz historię pałacu, należącego niegdyś do rodziny Chłapowskich. Jadąc do Turwi uczestnicy sesji mogli podziwiać zadrzewienia śródpolne, które są główną atrakcją Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. W Muzeum Gorzelnictwa w Turwi oglądano nie tylko eksponaty pochodzące ze zlikwidowanych wielkopolskich gorzelni ale również halę produkcyjną. Podczas podróży do Klasztoru Benedyktynów w Lubiniu uczestnicy zobaczyli miejsce pochówku gen. D. Chłapowskiego (bohatera wojen napoleońskich i prekursora zadrzewień śródpolnych), którego osoba przewijała się w opowiadaniach pana Emiliana Prałata. Na miejscu zwiedzających zainteresowała ciekawa historia klasztoru oraz lecznicze właściwości sporządzanych przez Opatów specyfików takich jak nalewki, miody czy dżemy.

Ostatnim punktem programu był skansen filmowy „Soplicowo” znajdujący się w Cichowie. Goście zostali przywitani fragmentem „Pana Tadeusza” oraz miodem pitnym, po czym udali się do karczmy na główny poczęstunek. Spotkanie zakończyło się pokazem sokolniczym oraz podziękowaniami.